Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czy warto zamontować fotowoltaikę w domku letniskowym/rekreacyjnym?

Domki rekreacyjne to miejsca, w których wielu z nas spędza swoje urlopy, weekendy, wolne chwile z rodziną lub przyjaciółmi. Nierzadko są one zlokalizowane w miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony lub niemożliwy. Konieczne jest zatem znalezienie alternatywnej metody zasilania, czego przykładem jest fotowoltaika. Wiele osób ma jednak wątpliwości czy takie rozwiązanie sprawdzi się w domku, który służy jedynie do rekreacji. Taki budynek użytkowany jest najczęściej jedynie przez pewną część roku, dlatego czy montaż fotowoltaiki może być w tym przypadku w ogóle opłacalny? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Czy montaż fotowoltaiki w domku rekreacyjnym ma w ogóle sens?

W przypadku domków letniskowych, które umiejscowione są z dala od sieci elektrycznej, istnieją tak naprawdę dwie opcje: rezygnacja z prądu (co wiąże się z brakiem oświetlenia, urządzeń elektrycznych i innych wygód) lub wybranie alternatywnej metody zasilania. Fotowoltaika stanowi niezwykle korzystne rozwiązanie, którego zaletą jest bezobsługowe działanie. Dzięki temu nie ma konieczności przebywania na stałe w obiekcie, który wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, co jest szczególnie ważne w przypadku domków letniskowych – nierzadko zlokalizowane są one w dużej odległości od stałego miejsca zamieszkania. Właściciel instalacji ma możliwość kontrolowania jej pracy zdalnie – najczęściej poprzez dedykowane aplikacje lub strony internetowe.

Wielu z Państwa zastanawia się z pewnością, jak wygląda kwestia opłacalności takiej inwestycji. Otóż instalacje fotowoltaiczne montowane w domkach letniskowych są to mikroinstalacje o mocy do 50 kW, które są w stanie zaspokoić w stu procentach zapotrzebowanie na energię elektryczną. To jak duża powinna być inwestycja, zależne jest od wielu czynników – jakich dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu. Odpowiednio dostosowana instalacja jest w stanie zagwarantować stały dostęp do prądu elektrycznego, a także niższe rachunki za energię. Do korzyści wynikających z montażu instalacji fotowoltaicznej w domku rekreacyjnym zaliczyć można także:

  • Wygodę i komfort – stały dostęp do energii elektrycznej pozwala cieszyć się w pełni urokami własnego domku letniskowego.
  • Nowoczesny design i podniesienie wartości nieruchomości.
  • Czynny udział w ochronie przyrody – fotowoltaika bazuje na odnawialnym źródle energii.

Podsumowanie: wybór fotowoltaiki jako źródła energii zasilającego domek rekreacyjny to nie tylko opłacalny, ale także niezwykle korzystny wybór przynoszący pozytywne efekty już po krótkim czasie użytkowania.

Jak dostosować instalację fotowoltaiczną do domku letniskowego?

Bardzo ważnym aspektem jest dopasowanie fotowoltaiki do danego miejsca i jego potrzeb. Jedynie odpowiednio zaprojektowana instalacja jest w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tym etapie pod uwagę brane są takie aspekty jak:

  • Miejsce montażu instalacji.
  • Średnie zużycie prądu w określonym czasie.
  • Ilość urządzeń elektrycznych w obiekcie.
  • Oczekiwania klienta i jego wymagania.

Dodatkowo miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej powinno spełniać pewne wymogi, a mianowicie:

  • Należy uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych.
  • Brak zacienienia lub jego minimalny stopień.
  • Moduły fotowoltaiczne powinny zostać skierowane w stronę południową lub w przypadku braku takiej możliwości zamontowane w pozycji zapewniającej najkorzystniejszą ekspozycję na słońce.

Warto dodać, iż do wyboru jest kilka lokalizacji montażu: dach domku letniskowego, budynku gospodarczego lub grunt. Miejsce powinno zostać dopasowane pod względem możliwości technicznych, a także największych korzyści. Najczęściej to właśnie od odpowiedniego montażu zależy wydajność paneli, a co za tym idzie oszczędności właściciela.

Niezwykle ważnym aspektem jest także wielkość instalacji i jej moc. To ile modułów fotowoltaicznych powinno znaleźć się w danej instalacji, zależne jest przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego konkretnego obiektu. To dlatego podczas projektowania instalacji specjaliści dokładnie analizują dotychczasowe rachunki za prąd, a także przeprowadzają rozmowę z klientem w celu zapoznania się z najważniejszymi informacjami. W efekcie możliwe jest dostosowanie wszystkich parametrów fotowoltaiki do potrzeb danego domku rekreacyjnego i uzyskanie wszystkich korzyści.

Czy można ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę do domku letniskowego?

Koszt instalacji fotowoltaicznej do domku letniskowego zależny jest przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań czy też wielkości samej instalacji. Inwestycja zwraca się zazwyczaj po kilku latach, dlatego jej opłacalność jest niepodważalna. Czy można jednak dodatkowo zmniejszyć w jakiś sposób wydatki? Otóż tak, można skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”. Koszt dofinansowania może wynieść maksymalnie 5 tysięcy złotych, a co ważne nie ma konieczności posiadania meldunku w obiekcie, w którym zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Oznacza to, że bez problemu można ubiegać się o dopłatę do fotowoltaiki w domku rekreacyjnym, a którym nie mieszkamy na stałe.

Jeśli interesują się Państwo zakupem instalacji fotowoltaicznej do domku letniskowego lub na działkę zachęcamy do kontaktu z naszym biurem: 510 177 778. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i udzielimy fachowej porady. Fotowoltaika do domu to nasza specjalność! Czekamy na Państwa w naszym biurze: ul. Spadochroniarzy 16 A w Świdniku. Zapraszamy.