Co to jest opłata mocowa i czy będą ją ponosić prosumenci?
Na przestrzeni kilku ostatnich lat ceny energii elektrycznej niejednokrotnie ulegały podnoszeniu. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal, a podwyżki cen prądu są zapowiadane już od dłuższego czasu. Najczęściej związane są one z dodawaniem do rachunków nowych pozycji – na przykład opłat dodatkowych. Opłata mocowa, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku, jest doskonałym tego przykładem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w poniższym artykule.
Czym jest opłata mocowa?
Opłata mocowa to w uproszczeniu opłata za gotowość do zabezpieczenia dostaw prądu, a więc opłata za bezpieczeństwo energetyczne. O wysokości opłaty decydować będzie Urząd Regulacji Energetyki. Każdego roku do 31 grudnia ogłaszane mają być nowe stawki opłaty mocowej, które obowiązywać będą w kolejnym roku.
W jakim celu stworzona została opłata mocowa?
Wdrożenie opłaty mocowej ma zagwarantować stałą i bezpieczną dostawę prądu. Opłata ta ma dodatkowo na celu:
- częściowe pokrycie nowych inwestycji energetycznych – na przykład budowę nowych elektrowni, a także nowoczesnych elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych,
- utrzymanie rezerw energii w elektrowniach węglowych,
- zapewnienie stabilności cen energii.
Opłata ma zatem przede wszystkim wspierać budowę oraz modernizację nowych bloków energetycznych. Ma zostać ona nałożona zarówno na odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Opłata będzie pobierana, więc między innymi od:
- gospodarstw domowych,
- odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do sieci,
- przedsiębiorstw energetycznych.
Opłata mocowa będzie doliczona do opłaty taryfowej za dystrybucję i przesył energii. Jej ostateczna wysokość będzie zależała od:
- prognoz zapotrzebowania na energię w danym roku,
- prognoz kosztów utrzymania,
- zużycia energii w godzinach szczytowego poboru.
Na chwilę obecną nie jest dokładnie znana wysokość opłaty mocowej. Według niektórych źródeł może to być około 10 złotych, jednak według innych podwyżka może wynosić aż 10% wielkości rachunku – ostateczną wysokość opłaty poznamy zapewne już niedługo.

Opłata mocowa, a fotowoltaika
Odpowiedzią na rosnące ceny prądu jest od zawsze fotowoltaika. Wraz z wejściem w życie opłaty mocowej rozwiązanie to okaże się jeszcze korzystniejsze i bardziej opłacalne. Według niektórych źródeł gospodarstwa domowe lub firmy, które wyposażone są w instalacje fotowoltaiczne porywające sto procent ich zapotrzebowania na energię elektryczną nie będą musiały ponosić opłaty mocowej. Z kolei inne źródła podają, iż opłata ta będzie obowiązywać również prosumentów jednak cała kwota będzie niewielka. Po ogłoszeniu oficjalnych informacji w niedługim czasie przekonamy się, ile wyniesie ostateczna dopłata do rachunków. Jednak jedno jest pewne: fotowoltaika generuje spore oszczędności. Dla porównania: właściciele firm lub gospodarstw domowych nieposiadający instalacji fotowoltaicznej zapłacą finalnie o wiele więcej niż osoby korzystające z fotowoltaiki. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż instalacje fotowoltaiczne produkują prąd na własny użytek – rachunki za energię elektryczną są, więc niższe, gdyż zmniejsza się pobór ilości energii z sieci.
Oferowana przez nas fotowoltaika do firmy, a także domu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat – zachęcamy do kontaktu: 510 177 778. Czekamy na Państwa także w naszym Punkcie Obsługi Klienta: ul. Spadochroniarzy 16A Świdnik. Zapraszamy.