Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Co to jest opłata mocowa i czy będą ją ponosić prosumenci?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat ceny energii elektrycznej niejednokrotnie ulegały podnoszeniu. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal, a podwyżki cen prądu są zapowiadane już od dłuższego czasu. Najczęściej związane są one z dodawaniem do rachunków nowych pozycji – na przykład opłat dodatkowych. Opłata mocowa, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku, jest doskonałym tego przykładem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Czym jest opłata mocowa?

Opłata mocowa to w uproszczeniu opłata za gotowość do zabezpieczenia dostaw prądu, a więc opłata za bezpieczeństwo energetyczne. O wysokości opłaty decydować będzie Urząd Regulacji Energetyki. Każdego roku do 31 grudnia ogłaszane mają być nowe stawki opłaty mocowej, które obowiązywać będą w kolejnym roku.

W jakim celu stworzona została opłata mocowa?

Wdrożenie opłaty mocowej ma zagwarantować stałą i bezpieczną dostawę prądu. Opłata ta ma dodatkowo na celu:

  • częściowe pokrycie nowych inwestycji energetycznych – na przykład budowę nowych elektrowni, a także nowoczesnych elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych,
  • utrzymanie rezerw energii w elektrowniach węglowych,
  • zapewnienie stabilności cen energii.

Opłata ma zatem przede wszystkim wspierać budowę oraz modernizację nowych bloków energetycznych. Ma zostać ona nałożona zarówno na odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Opłata będzie pobierana, więc między innymi od:

  • gospodarstw domowych,
  • odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do sieci,
  • przedsiębiorstw energetycznych.

Opłata mocowa będzie doliczona do opłaty taryfowej za dystrybucję i przesył energii. Jej ostateczna wysokość będzie zależała od:

  • prognoz zapotrzebowania na energię w danym roku,
  • prognoz kosztów utrzymania,
  • zużycia energii w godzinach szczytowego poboru.

Na chwilę obecną nie jest dokładnie znana wysokość opłaty mocowej. Według niektórych źródeł może to być około 10 złotych, jednak według innych podwyżka może wynosić aż 10% wielkości rachunku – ostateczną wysokość opłaty poznamy zapewne już niedługo.

Opłata mocowa, a fotowoltaika

Odpowiedzią na rosnące ceny prądu jest od zawsze fotowoltaika. Wraz z wejściem w życie opłaty mocowej rozwiązanie to okaże się jeszcze korzystniejsze i bardziej opłacalne. Według niektórych źródeł gospodarstwa domowe lub firmy, które wyposażone są w instalacje fotowoltaiczne porywające sto procent ich zapotrzebowania na energię elektryczną nie będą musiały ponosić opłaty mocowej. Z kolei inne źródła podają, iż opłata ta będzie obowiązywać również prosumentów jednak cała kwota będzie niewielka.  Po ogłoszeniu oficjalnych informacji w niedługim czasie przekonamy się, ile wyniesie ostateczna dopłata do rachunków. Jednak jedno jest pewne: fotowoltaika generuje spore oszczędności. Dla porównania: właściciele firm lub gospodarstw domowych nieposiadający instalacji fotowoltaicznej zapłacą finalnie o wiele więcej niż osoby korzystające z fotowoltaiki. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż instalacje fotowoltaiczne produkują prąd na własny użytek – rachunki za energię elektryczną są, więc niższe, gdyż zmniejsza się pobór ilości energii z sieci.

Oferowana przez nas fotowoltaika do firmy, a także domu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat – zachęcamy do kontaktu: 510 177 778. Czekamy na Państwa także w naszym Punkcie Obsługi Klienta: ul. Spadochroniarzy 16A Świdnik. Zapraszamy.