Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czy instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok?

Polska położona jest w strefie klimatycznej umiarkowanej, dlatego w naszym kraju wyróżnić można aż cztery poru roku, które charakteryzują się zróżnicowaną długością dnia, ilością opadów atmosferycznych, a także temperaturą i stopniem nasłonecznienia. Instalacje fotowoltaiczne działają w oparciu o promieniowanie słoneczne, a zadaniem modułów fotowoltaicznych jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Co zatem dzieje się z fotowoltaiką podczas zachmurzonych i chłodnych dni? Dowiecie się tego Państwo, czytając przygotowany przez nas artykuł! Życzymy przyjemnej i owocnej lektury.

Pora roku, a ilość wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii

Wiele osób rozważających zakup instalacji fotowoltaicznej obawia się braku opłacalności tej inwestycji. Nierzadko głównym powodem tej sytuacji jest położenie Polski w klimacie umiarkowanym, a co za tym idzie występowanie okresów z niskim stopniem nasłonecznienia, a także minusową temperaturą. Spotykając się dość często z pytaniami związanymi z wpływem pór roku na wydajność fotowoltaiki, postanowiliśmy wyjaśnić Państwu całe zagadnienie. Otóż instalacje fotowoltaiczne działają przez cały rok – bez względu na aktualną porę roku. Zróżnicowana jest jednak wydajność fotowoltaiki. Ilość wyprodukowanej przez instalację energii określana jest w kilowatogodzinach. Dla porównania:

  • w okresie letnim, gdy nasłonecznienie jest bardzo duże, instalacja o mocy 1 kW jest w stanie wyprodukować nawet 180 kWh w miesiąc,
  • w okresie zimowym, gdy nasłonecznienie jest najniższe, instalacja o mocy 1kW może wyprodukować miesięcznie około 60 kWh.

Zależnie od pory roku i warunków atmosferycznych instalacja fotowoltaiczna produkuje określoną ilość energii. Wartość ta jest oczywiście wyższa latem, gdy liczba dni słonecznych jest największa w ciągu roku. Warto jednak wspomnieć, że sprawność modułów fotowoltaicznych rośnie wraz z obniżaniem się temperatury. Jaki z tego wniosek? Nawet w chłodniejsze jesienne lub zimowe dni fotowoltaika pracuje bez zarzutu!

Czy fotowoltaika działa bez względu na mróz i śnieg?

Większość produkowanych dzisiaj paneli fotowoltaicznych jest przystosowana do pracy w niskich temperaturach – nawet do – 40 stopni Celsjusza. Tak naprawdę występujący w zimowych miesiącach mróz nie ma żadnego wpływu na wydajność instalacji fotowoltaicznych. A jak wygląda sprawa, gdy w grę wchodzi śnieg? Zalegający na modułach fotowoltaicznych śnieg może wpływać niekorzystnie na pracę instalacji, jednak jest to niezwykle rzadko spotykana sytuacja. Otóż odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne umieszczone są pod kątem, który umożliwia samodzielne usuwanie warstw śniegu z powierzchni modułów. Opady śniegu nie wywierają zatem niekorzystnego działania na fotowoltaikę.

Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Stopień nasłonecznienia, a także temperatura wpływają bezpośrednio na pracę i wydajność instalacji fotowoltaicznej. Jednak efektywność modułów fotowoltaicznych zależna jest również od:

  • kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych,
  • miejsca montażu – zaleca się wybieranie strony południowej,
  • położenia instalacji względem słońca – należy unikać przeszkód, które mogą zacieniać instalację.

Wniosek jest jeden: Odpowiedni projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej mają bezpośredni wpływ na jej pracę i wydajność. Dodatkowo warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna pracuje przez cały rok! Wyprodukowane w miesiącach letnich nadwyżki prądu można wykorzystać okresie, gdy produkcja energii spada, co pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na energię przez 365 dni w roku.

Jesteście Państwo zainteresowani zakupem instalacji fotowoltaicznej? A może chcecie Państwo zadać nam pytanie związane z funkcjonowaniem i opłacalnością fotowoltaiki? Zachęcamy do odwiedzenia naszego biura lub kontaktu telefonicznego: 510 177 778. Oferowana przez nas fotowoltaika dla rolnictwa, domu i biznesu to gwarancja wysokiej jakości! Zapraszamy.