Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czym charakteryzują się farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne – nazywane niekiedy elektrowniami słonecznymi – cieszą się aktualnie coraz większym zainteresowaniem wśród polskich klientów. Do niedawna farmy stanowiły nowy rodzaj inwestycji energetycznej, jednak od pewnego czasu ich popularność wzrasta. Ma to bez wątpienia związek z dynamicznym rozwojem rynku odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Co dokładnie kryje się pod nazwą: „farma fotowoltaiczna”? Wyjaśniliśmy to dokładnie w poniższym artykule! Czytając go, dowiecie się Państwo również, jaki jest koszt budowy takiej farmy, a także jakie warunki należy spełnić, by móc przystąpić do rozpoczęcia takowej inwestycji. Na koniec przekonacie się Państwo czy taka inwestycja jest w ogóle opłacalna. Życzymy przyjemnej i owocnej lektury!

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Farmy fotowoltaiczne to tak naprawdę nic innego, jak duże instalacje fotowoltaiczne, które wykonywane są na dużej powierzchni. Moc instalacji waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu kW do kilku MW. Przeciętne farmy fotowoltaiczne przynoszą spore uzyski energii.

Czy lokalizacja farmy fotowoltaicznej jest istotna?

Farmy fotowoltaiczne są najczęściej wykonywane na gruncie, ale zdarzają się także przypadki montażu na dachach. Lokalizacja farmy fotowoltaicznej musi przede wszystkim spełniać określone wymagania:

  • powierzchnia, na której ma powstać farma, musi być odpowiednio usytuowana względem słońca – łatwy dostęp do promieni słonecznych gwarantuje najwyższe uzyski energii,
  • w pobliżu powinna znajdować się sieć niskiego lub średniego napięcia,
  • obszar farmy fotowoltaicznej powinien zajmować minimum 2 hektary.

Dodatkowo płaski i w miarę równy grunt ułatwi zamontowanie instalacji fotowoltaicznych, które wejdą w skład całej farmy.

Jakie dokumenty są niezbędne przed przystąpieniem do budowy farmy fotowoltaicznej?

Budowa farmy fotowoltaicznej w Polsce wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań przez inwestora. Przede wszystkim niezbędne jest przedstawienie konkretnych dokumentów, takich jak:

  • zapis z planu zagospodarowania przestrzennego o możliwości budowy lub w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zapis o warunkach zabudowy,
  • pozwolenie na budowę,
  • projekt, który zawiera specyfikację urządzeń wchodzących w skład farmy,
  • projekt i wizualizacja lokalizacji farmy na danym obszarze,
  • kosztorys farmy fotowoltaicznej,
  • warunki przyłączeniowe,
  • decyzja środowiskowa – najczęściej nie jest to wymagane w przypadku instalacji o mocy do 1 Megawata niezlokalizowanych na obszarze objętym ochroną.

Skompletowanie powyższych dokumentów pozwala przejść do etapu budowy farmy fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że inwestor powinien mieć prawo do dysponowania nieruchomością, na której ma powstać farma fotowoltaiczna.

Jaki jest koszt budowy farmy fotowoltaicznej?

Na ostateczny kosztu budowy farmy fotowoltaicznej wpływa przede wszystkim jej wielkość. Im większa powierzchnia i moc farmy, tym wyższy będzie koszt całej inwestycji. Warto jednak wspomnieć, że inwestorzy mają możliwość korzystania z dostępnych programów dofinansowań. Są to programy regionalne, krajowe, a także unijne – więcej na ten temat możecie dowiedzieć się Państwo podczas rozmowy z jednym z naszych wykwalifikowanych doradców.

Czy budowa farmy fotowoltaicznej jest opłacalna?

Fotowoltaika niemalże zawsze oznacza dobrą i opłacalną inwestycję pieniędzy, a stopa zwrotu jest najczęściej bardzo duża. W przypadku farm fotowoltaicznych nie jest wcale inaczej, ale warto pamiętać o przeprowadzeniu dokładnego audytu, wyliczeń i dostosowaniu wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznych przed dokonaniem takowej inwestycji. Pozwoli to uniknąć wszelkich błędów i zagwarantuje najlepszy uzysk energii, a co za tym idzie czysty zysk.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat farm fotowoltaicznych, zajrzyjcie do naszego biura obsługi w Świdniku! Nasza oferta to również: fotowoltaika dla gospodarstw rolnych, gospodarstw domowych oraz firm. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu: 510 177 778. Zapraszamy.