Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

20 najczęściej zadawanych pytań na temat fotowoltaiki

Większość osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznej ma w głowie wiele nurtujących pytań dotyczących zarówno funkcjonowania, jak i właściwości fotowoltaiki i jej poszczególnych elementów. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, odpowiadamy na najważniejsze z nich w poniższym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas i najczęściej pojawiającymi się wśród zainteresowanych pytaniami i umieszczonymi pod nimi odpowiedziami.

Fotowoltaika – pytania i odpowiedzi

  1. W jaki sposób instalacja fotowoltaiczna produkuje energię?

Podstawą działania instalacji fotowoltaicznych jest energia słoneczna. W uproszczeniu proces produkcji energii elektrycznej prezentuje się następująco: padające na moduły fotowoltaiczne promienie słoneczne są pochłaniane przez ogniwa fotowoltaiczne, a następnie przekazywane do inwertera w celu przekształcenia powstałego prądu stałego na prąd przemienny.

2. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą zawsze: moduły fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie oraz specjalny system montażowy.

3. Czy fotowoltaika jest odporna na warunki atmosferyczne?

Tak, instalacje fotowoltaiczne są odporne na różnego rodzaju opady atmosferyczne takie, jak śnieg, deszcz czy nawet grad, a także wiatr i wysokie oraz niskie temperatury.

4. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest od jej mocy, która wyliczana jest na podstawie zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa. Ostateczna cena wynika również z zastosowania konkretnych rozwiązań technologicznych, wyboru miejsca montażu instalacji, a także wyboru określonego modelu modułów fotowoltaicznych i inwertera.

5. Ile czasu trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej trwa zazwyczaj 1-2 dni jednak dokładny czas określić można dopiero po wykonaniu projektu instalacji. Czas montażu zależy przede wszystkim od wielkości instalacji, a także miejsca jej montażu. Wydłużony okres realizacji wynika najczęściej z konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac.

6. Jak wygląda konserwacja i serwis instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji ani konserwacji. Wszelkie zabrudzenia takie, jak osad i pył usuwane są z powierzchni modułów fotowoltaicznych wraz z deszczem i śniegiem. W przypadku pojawienia się problemów z funkcjonowaniem instalacji należy zgłosić się do firmy wykonującej serwis fotowoltaiki w celu wyeliminowania usterki.

7. Czy instalacja fotowoltaiczna działa w nocy?

Moduły fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej po zachodzie słońca aż do świtu. Jednak nie jest to żaden problem, gdyż dzięki możliwości magazynowania energii dostęp do niej jest gwarantowany przez 24 godziny na dobę. W efekcie brak produkcji prądu w nocy nie jest odczuwalny i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie gospodarstwa.

8. Czy fotowoltaika powoduje hałas, emisje CO2 lub innych substancji?

Fotowoltaika stanowi ekologiczne rozwiązanie, które jest zgodne z ochroną środowiska naturalnego. Podczas pracy instalacji fotowoltaicznej nie jest generowany hałas ani nie są wydzielane żadne szkodliwe związki.

9. Jakie urządzenia mogą być zasilane poprzez instalację fotowoltaiczną?

Praktycznie wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną. Są to zatem różnego rodzaju urządzenia stosowane na co dzień w gospodarstwie domowym lub firmie. Może to być również system ogrzewania elektrycznego.

10. Co, jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii?

Czasami zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, niż wynika to z zapotrzebowania danego gospodarstwa. Powstające nadwyżki energii można jednak magazynować w sieci, a następnie odbierać w okresie zmniejszonej produkcji – na przykład w zimie.

11. Jaka jest trwałość fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne objęte są najczęściej 25-letnią gwarancją.

12. Kiedy zwraca się koszt zakupu fotowoltaiki?

Zwrot kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej następuje najczęściej po 7-10 latach użytkowania

13. Czy moduły fotowoltaiczne muszą być zawsze skierowane na południe?

Nie. Instalacje fotowoltaiczne umiejscowione w kierunku południowym wykazują najwyższą wydajność. W przypadku, gdy taki montaż nie jest możliwy, nie trzeba rezygnować z zakupu fotowoltaiki. Moduły fotowoltaiczne mogą bowiem zostać zamontowane także w kierunku południowo-wschodnim, południowo-zachodnim, a także wschodnim i zachodnim. W takich przypadkach spodziewać się należy jednak określonych spadków produkcji energii.

14. Czy konstrukcja dachu wytrzyma ciężar modułów fotowoltaicznych?

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej dokonywana jest analiza konstrukcji danego dachu, co daje możliwość dostosowania rodzaju i właściwości instalacji do lokalnych warunków. Instalacja fotowoltaiczna jest projektowana w taki sposób, by nie wpływała zarówno na konstrukcję dachu, jak i samo pokrycie dachowe.

15. Czy możliwe jest monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej?

Tak, dzięki wyposażeniu instalacji fotowoltaicznych w specjalny system monitoringu możliwe jest śledzenie na bieżąco ich pracy, wydajności i efektywności.

16. Czy instalacje fotowoltaiczne są w 100% bezobsługowe?

Tak. Instalacje fotowoltaiczne działają bezobsługowo i nie wymagają wykonywania żadnych czynności.

17. Ile kosztuje wymiana licznika dwukierunkowego?

Jest to usługa całkowicie bezpłatna – koszt ponosi zakład energetyczny.

18. Jak zacienienie wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej?

Zacienienie w wysokości 3% i powyżej zmniejsza wydajność modułów fotowoltaicznych o około 25%. To właśnie z tego powodu tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej.

19. Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Wybór zależny jest to od warunków lokalnych oraz zapotrzebowania i wymagań klienta.

20. Jakie korzyści gwarantuje montaż i wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej gwarantuje przede wszystkim korzyści finansowe i ekologiczne. Szybki zwrot kosztu zakupu fotowoltaiki, a także obniżone rachunki generują spore oszczędności, a po kilku latach zyski.

Jeśli nie znaleźli Państwo w powyższym artykule odpowiedzi na nurtujące Was pytania dotyczące fotowoltaiki, zachęcamy do kontaktowania się z nami! Fotowoltaika dla domu, biura czy rolnictwa nie może mieć przed naszymi klientami żadnych tajemnic, dlatego chętnie odpowiemy na Państwa wszystkie pytania. Zachęcamy do wysyłania e-maili na adres: biuro@zielonae.pl lub dzwonienia na numer +48 510 177 778. Zapraszamy.