Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak wygląda konserwacja modułów fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne pracują przez cały czas niemalże bezobsługowo jednak wielu klientów zainteresowanych zakupem fotowoltaiki lub właścicieli takowych instalacji, zastanawia się na czym polega konserwacja modułów fotowoltaicznych. Dość często spotkać można się z konkretnymi pytaniami:

  • Czy można samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?
  • Czy niezbędne jest regularne kontrolowanie stanu modułów fotowoltaicznych?
  • Jak wygląda konserwacja fotowoltaiki?

W poniższym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na wyżej wymienione pytania. Dzięki jego lekturze przekonacie się Państwo, jak w praktyce wygląda odpowiednia konserwacja modułów fotowoltaicznych, a także dowiecie się wielu ciekawych i przydatnych informacji.

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych w praktyce

Zadaniem modułów fotowoltaicznych jest przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną. Faktem jest, że czystość instalacji fotowoltaicznej może wpływać na jej pracę i ogólną wydajność. Jednak warto zaznaczyć, że lekkie zanieczyszczenia nie wywierają negatywnego wpływu, a spadek wydajności instalacji zauważalny jest dopiero przy większych zabrudzeniach paneli fotowoltaicznych. Do takiego zjawiska dochodzi jednak bardzo rzadko, gdyż wszelkie zanieczyszczenia – na przykład pył – znajdujące się na modułach fotowoltaicznych usuwane są wraz z deszczem lub śniegiem. W praktyce oznacza to, że czyszczenie modułów fotowoltaicznych jest w zasadzie zbędne, gdyż na bieżąco są one obmywane ze wszelkich zabrudzeń. Pojawiający się od czasu do czasu wiatr również przyczynia się do utrzymywania modułów fotowoltaicznych w czystości. Warto pamiętać, że zalegający na modułach fotowoltaicznych śnieg nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Moduły fotowoltaiczne nagrzewają się podczas pracy, dlatego już po krótkim czasie śnieg ulega roztopieniu, a wszelkie zanieczyszczenia znikają.

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych kontra profesjonalne usługi

Jak już wyżej zostało wspomniane, moduły fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, a ich konserwacja nie jest zbyt wymagająca. Dzięki naturalnym procesom (opady deszczu, wiatr) możliwe jest zachowanie czystości i wysokiej wydajności paneli. Czasami zdarzyć się może jednak, że zanieczyszczenia okazują się większe, a wydajność ulega spadkowi. Co można zrobić w takiej sytuacji? Są dwie opcje:

  1. Samodzielne czyszczenie instalacji.
  2. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Oba warianty mają wady i zalety, dlatego wybór może okazać się trudny i niejednoznaczny. Warto jednak pamiętać, że własnoręczne czyszczenie modułów fotowoltaicznych może niestety niekorzystnie wpłynąć na ich stan. Moduły fotowoltaiczne czyszczone powinny być w odpowiedni sposób z wykorzystaniem specjalnych środków i preparatów. W przeciwnym razie panele fotowoltaiczne mogą ulec zarysowaniu lub zniszczeniu. Stąd też lepszym wyborem jest zlecenie wykonania tego zadania profesjonalnej firmie. Jest to nieco droższa, ale bezpieczniejsza opcja.

Na koniec warto dodać, że tak naprawdę czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie wymaga zbyt wiele wysiłku i zaangażowania. Większe i poważne zabrudzenia zdarzają się bowiem dość rzadko, a opady deszczu i śniegu, a także wiatr skutecznie eliminują pył, liście, a także inne zanieczyszczenia.

Jeśli chcecie Państwo zadać nam jakieś pytanie związane z konserwacją modułów fotowoltaicznych lub interesuje Was fotowoltaika dla firm Lublin, zachęcamy do kontaktu z nami: 510 177 778. Czekamy na Państwa w naszym biurze przy ulicy Spadochroniarzy 16A w Świdniku! Zapraszamy.