Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Podręczny słownik fotowoltaiczny

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza w naszym kraju, a grono osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznej wciąż wzrasta. Jednak niewielu inwestorów może poszczycić się znajomością nazw poszczególnych elementów wchodzących w skład fotowoltaiki. Oczywiście nie ma w tym nic negatywnego, gdyż od tego jesteśmy My – zawsze gotowi do szerzenia wiedzy i udzielania porad oraz pomocy.

Niestety zarówno w mediach, jak i firmowych ofertach znaleźć można niekiedy rozbieżne, a nawet błędne informacje dotyczące poszczególnych elementów, dlatego w poniższym artykule skupiliśmy się na objaśnieniu poszczególnych nazw związanych z branżą fotowoltaiczną. Czytając przygotowany przez nas tekst, dowiecie się Państwo, co oznaczają konkretne nazwy i skróty, a także jak poprawnie określa się dane elementy. Podręczny słownik fotowoltaiczny pozwoli również Państwu lepiej zrozumieć branżę fotowoltaiczną.

Słownik fotowoltaiczny:

Azymut – w fotowoltaice oznacza kierunek południowy, który jest najkorzystniejszy pod względem wydajności instalacji fotowoltaicznej. Kąt azymutu to odchylenie powierzchni modułu fotowoltaicznego od kierunku południowego.

Bilans energetyczny – analiza przepływu energii zachodzącego w czasie pracy instalacji fotowoltaicznej.

Charakterystyka prądowo-napięciowa – wykres, który przedstawia zależność natężenia prądu i napięcia w module fotowoltaicznym.

Farma fotowoltaiczna – instalacja fotowoltaiczna o dużej mocy. Farma może zostać zamontowana na dachu lub gruncie.

Fotowoltaika – jest to dziedzina nauki i techniki, a także technologia wykorzystująca zjawisko fotowoltaiczne – polega na przekształcaniu energii słonecznej na elektryczną. Czasami można spotkać się z błędnymi nazwami: fotowontanika czy też fotowoltanika. Prawidłowa nazwa to: fotowoltaika.

Inwerter – urządzenie, któro zamienia prąd stały na przemienny. Powszechnie stosowana w Polsce nazwa to: falownik.

Kilowatopik – w skrócie kWp. Oznacza ilość energii elektrycznej w szczycie produkcji.

Moc – wielkość, która służy do określania pracy wykonanej przez instalację fotowoltaiczną w jednostce czasu. Wyrażana w jednostce W/m2.

Moc zainstalowana – jest to wartość, która określa wielkość energii elektrycznej możliwą do uzyskania przez instalację fotowoltaiczną.

Moduł fotowoltaiczny – element wchodzący w skład instalacji fotowoltaicznej. Każdy moduł składa się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ogniw fotowoltaicznych. Powszechnie stosowana zamienna nazwa modułów to panele fotowoltaiczne.

Nasłonecznienie – jest to suma natężenia promieniowania słonecznego, które pojawia się na danej powierzchni w określonym czasie.

Ogniwo fotowoltaiczne – podstawowy element modułu fotowoltaicznego, w którym zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Zamienne i często stosowane nazwy to: fotoogniwo oraz ogniwo słoneczne.

PV – jest to skrót utworzony od pełnej nazwy fotowoltaiki w języku angielskim: photovoltaics = PV. Czasami spotkać można się z błędnym skrótem: FV.

String – element służący do łączenia ze sobą modułów fotowoltaicznych.

Uziemienie – podłączenie instalacji fotowoltaicznej do ziemi – gwarantuje to ochronę przed porażeniem.

Jeżeli nie znaleźliście Państwo w powyższym słowniku interesującego Was pojęcia związanego z fotowoltaiką, skontaktujcie się z nami, a chętnie to wyjaśnimy. Z wielką przyjemnością odpowiemy na Państwa wszystkie pytania: 510 177 778, biuro@zielonae.pl. Fotowoltaika dla domu nie będzie miała przed Państwem żadnych tajemnic! Zapraszamy.