Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak wygląda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej i czy jest to w ogóle możliwe?

Inwestycja w fotowoltaikę to niezwykle ważny i przyszłościowy krok dla każdego inwestora. Bezawaryjna i sprawna przez lata instalacja fotowoltaiczna to nierzadki obraz – wszystko zależne jest od odpowiedniego rozplanowania i właściwego montażu poszczególnych elementów. Po pewnym czasie użytkowania fotowoltaiki może pojawić się jednak pewien problem, a mianowicie konieczność rozbudowy całej instalacji. Powodów takiej sytuacji może być wiele, a do najczęściej spotykanych należą: zmiana sposobu ogrzewania domu, zakup dodatkowego sprzętu elektrycznego, a także rozbudowa domu. Następstwem takowych sytuacji jest zwiększone zużycie prądu. Stąd też konieczne może okazać się zwiększenie wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej. Czy jest to w ogóle możliwe? Na szczęście tak, ale cały proces zależny jest od wielu czynników, które specjalnie dla Państwa omawiamy w poniższym artykule.

Na czym polega rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej polega przede wszystkim na zwiększeniu jej mocy, a to oznacza, że do istniejącej już instalacji należy dołożyć kolejne panele fotowoltaiczne. Ilość dodatkowych modułów zależna jest od aktualnego zapotrzebowania energetycznego. Nowa moc instalacji fotowoltaicznej powinna zostać wyliczona przez doświadczoną osobę, która dostosuje również inne parametry instalacji do potrzeb jej właściciela. Przed przystąpieniem do montażu modułów fotowoltaicznych niezbędne jest wykonanie projektu rozbudowy instalacji. Na tym etapie należy dokonać dokładnej analizy oraz wziąć pod uwagę takie aspekty jak dostępność wolnego miejsca, czy też odpowiednie usytuowanie instalacji.

Czy podczas rozbudowy fotowoltaiki należy wymienić inwerter?

Inwerter stanowi bardzo ważny element każdej instalacji fotowoltaicznej. To właśnie on odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny, który może być wykorzystywany do zasilania urządzeń. W przypadku, gdy instalacja ma ulec rozbudowie, może okazać się, że wchodzący w jej skład inwerter nie nadaje się do dalszego użytkowania. Dzieje się tak w sytuacji, gdy moc inwertera jest zbyt mała, by współpracować z instalacją o zwiększonej mocy. Zazwyczaj konieczna jest, więc wymiana inwertera na nowy – o większej mocy. W przypadku niewielkiej rozbudowy, podczas której do instalacji dołożone zostają 1 – 3 panele taki problem może nie występować. Jeśli zatem inwerter posiada wystarczająco dużą moc, by obsługiwać rozbudowaną instalację, nie trzeba go wymieniać na nowy.

Czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

W sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna nie spełnia oczekiwań inwestora – jej moc jest za mała – warto rozważyć jej rozbudowę. Rozwiązanie to jest opłacalne, gdyż gwarantuje uzyskanie maksymalnie wydajnej fotowoltaiki, a w efekcie pełnego zaspokajania zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa. Oczywiście dużo prostszym rozwiązaniem jest zakup i montaż odpowiednio dużej instalacji fotowoltaicznej już na samym początku przygody z fotowoltaiką. Z doświadczenia wiemy jednak, że nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, dlatego pragniemy Państwa zapewnić, że rozbudowa instalacji jest w większości przypadków jak najbardziej możliwa. Wyjątkiem są obiekty o zbyt małej ilości miejsca, które mogłoby zostać przeznaczone na nowe panele fotowoltaiczne, a także nieodpowiednio usytuowane budynki.

Interesuje Państwa fotowoltaika domu? Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat lub zadać nam pytanie związane z rozbudową instalacji fotowoltaicznej, zachęcamy do kontaktu: +48 510 177 778 lub e-mail – biuro@zielonae.pl. Zapraszamy!