Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czym jest premia termomodernizacyjna i kto może ją otrzymać?

Termomodernizacja polega na całkowitej lub częściowej zmianie dotychczasowego źródła pozyskiwania energii przez gospodarstwo na odnawialne źródło energii. Celem termomodernizacji jest także zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, która wykorzystywana jest do ogrzewania obiektów, a także wody użytkowej. W dniu 12 kwietnia 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wraz z zatwierdzeniem nowelizacji ustawy zwiększeniu uległa premia modernizacyjna. Dlaczego piszemy o tym na naszym blogu o fotowoltaice? Ze względu na powiązania i korzyści. Otóż premia termomodernizacyjna umożliwia między innymi obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. Kto może ubiegać się o taką premię i jakie należy spełnić warunki? Niezbędne informacje na ten temat znajdują się w poniższym artykule, dlatego zachęcamy Państwa do lektury!

Kto może otrzymać premię termomodernizacyjną?

Premia termomodernizacyjna dostępna jest dla osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni mieszkaniowych oraz spółek prawa handlowego. O takowe wsparcie finansowe nie mogą ubiegać się jedynie jednostki budżetowe. Premię otrzymać mogą natomiast właściciele, zarządcy lub inwestorzy:

  • obiektów mieszkalnych,
  • domów opieki społecznej,
  • lokalnych sieci ciepłowniczych,
  • budynków będących własnością jednostek samorządu terytorialnego.

Wśród ubiegających się o premię termomodernizacyjną mogą znaleźć się również właściciele bądź zarządcy domów dziecka, internatów, domów zakonnych i pozostałych obiektów zbiorowego zamieszkania.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać premię modernizacyjną?

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie umożliwia otrzymanie premii termomodernizacyjnej, jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię o co najmniej 10% – w sytuacji, gdy modernizowany jest jedynie system grzewczy – lub 25% w innych przypadkach. Dodatkowe wymagania to:

  • przeprowadzenie audytu energetycznego,
  • złożenie wniosku o premię termomodernizacyjną wraz z załączoną dokumentacją,
  • finansowanie prac termomodernizacyjnych przynajmniej w 50% z kredytu, który udzielony będzie przez jeden z banków współpracujących z BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Warto także pamiętać, że premia termomodernizacyjna nie łączy się z programem Mój Prąd. Stąd też przed złożeniem wniosku należy przeanalizować korzyści obu programów i wybrać lepsze rozwiązanie.

Jak wnioskować o premię termomodernizacyjną?

Wnioskowanie o premię termomodernizacyjną składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie audytu energetycznego, który jest tak naprawdę podstawą do ubiegania się o wsparcie finansowe. Na tym etapie określa się zakres prac i najkorzystniejsze rozwiązania, a także sporządza się ekonomiczny plan inwestycji. Po wykonaniu audytu i zebraniu dokumentacji można przejść do kolnego etapu, jakim jest złożenie wniosku o kredyt w jednym z banków współpracujących z BGK. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez wybrany bank jest on przesyłany do BGK, gdzie podlega weryfikacji. Bank Gospodarstwa Krajowego ma 30 dni roboczych na rozpatrzenie wniosku, a następnie wysyła odpowiedź do banku kredytującego. Przyznana premia termomodernizacyjna musi zostać przekazana przez BGK w ciągu 7 dni do banku kredytującego – premia uznana zostaje za częściową spłatę kredytu.

Wysokość premii – o ile można obniżyć koszt inwestycji?

Premia termomodernizacyjna obowiązuje w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 50 kW. W przypadku, gdy termomodernizacja połączona jest z inwestycją w fotowoltaikę, premia umożliwia obniżenie kosztów całej inwestycji nawet o 21%.

Chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat premii termomodernizacyjnej na fotowoltaikę? A może po prostu interesuje Państwa fotowoltaika dla domu? Chętnie odpowiemy na Państwa wszystkie pytania – +48 510 177 778. Zapraszamy!