Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie są najważniejsze parametry modułów fotowoltaicznych?

Jednym z głównych składników kompletnej instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne zwane czasem panelami fotowoltaicznymi. Wydajność, sprawność, a także żywotność całej instalacji zależna jest w dużej mierze od parametrów i właściwości zastosowanych modułów. Do najważniejszych parametrów zaliczyć można między innymi sprawność modułu, moc, współczynnik temperaturowy, a także roczny spadek mocy. Poniżej wyjaśnimy Państwu, co kryje się pod tymi pojęciami. W artykule skupiliśmy się również na pozostałych – równie ważnych parametrach.

Wymiary i waga modułów fotowoltaicznych

Producenci modułów fotowoltaicznych bazują na indywidualnych wzorcach i rozwiązaniach technologicznych stąd też rozmiary modułów oraz ich waga są dość zróżnicowane. Co ważne im cięższy jest moduł fotowoltaiczny, tym bardziej obciąża on konstrukcję dachu. Z kolei im większy jest moduł, tym zajmuje on więcej miejsca. Stąd też wniosek jest jeden: zarówno mniejsze, jak i lżejsze moduły umożliwiają zaprojektowanie wydajnej i sprawnej instalacji.

A skoro już wspomniano o sprawności, to co właściwie oznacza to pojęcie? Otóż sprawność modułu to liczba procentowa określająca ilość energii słonecznej, która może zostać przekształcona w energię elektryczną. Podczas wyliczania sprawności pod uwagę brana jest całkowita powierzchnia modułu fotowoltaicznego.

Współczynnik temperaturowy

Bezpośredni wpływ na wydajność modułów fotowoltaicznych ma współczynnik temperaturowy i czyni go to jednym z najważniejszych parametrów. Współczynnik pozwala określić jak dużą moc, osiągnie moduł w danej temperaturze. Moduły fotowoltaiczne testowane są w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Podczas wyboru modułów warto zwracać uwagę na wielkość współczynnika – im niższy, tym lepiej.

Moc w punkcie MPP STC

Punkt MPP to maksymalny punkt pracy z kolei pojęcie STC oznacza standaryzowane warunki testowe. Stąd też moc w punkcie MPP STC uzyskiwana jest przez moduły fotowoltaiczne w optymalnych warunkach testowych: 25 stopni Celsjusza oraz nasłonecznienie w wysokości 1000 W/m2. Wartość ta ma duże znaczenie podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej. W kartach katalogowych modułów fotowoltaicznych coraz częściej można spotkać się z mocą określaną jako NMOT. Niektórzy producenci przeprowadzają bowiem dodatkowe testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, gdzie nasłonecznienie wynosi 800 W/m2, a temperatura 20 stopni Celsjusza.

Roczny spadek mocy

Wraz z wiekiem moduły fotowoltaiczne mogą tracić na sprawności. Większość producentów określa sprawność swoich modułów na poziomie 80% po upływie 25 lat. Najczęściej po pierwszym roku moduły tracą około 2-3% sprawności, ale już w kolejnych latach spadek jest zauważalnie niższy. Przeciętny moduł fotowoltaiczny traci rocznie 0,3%-0,6% wydajności. Gwarancja na uzysk pozwala określić całkowity uzysk z modułów przez okres obowiązywania gwarancji producenckiej, czyli najczęściej 25-30 lat. Wielu producentów gwarantuje, że po upływie 25 lat moduły fotowoltaiczne wciąż będą sprawne i wydajne.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat parametrów modułów fotowoltaicznych, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego +48 510 177 778 lub e-mail: biuro@zielonae.pl. Oferowana przez nas fotowoltaika dla domu nie może mieć przed naszymi klientami tajemnic! Chętnie podpowiemy Państwu, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru modułów fotowoltaicznych. Zapraszamy.