Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czy instalacja fotowoltaiczna oznacza to samo co instalacja solarna?

Fotowoltaika nierzadko mylona jest z kolektorami słonecznymi, a wiele osób używa obydwu nazw zamiennie, błędnie myśląc, iż oznaczają one dokładnie to samo. Prawda jest jednak inna: oba rozwiązania różnią się od siebie pod wieloma względami, a zasada i cel ich działania są zupełnie inne. Instalacje fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, którym zasilane są różne urządzenia. Rolą kolektorów słonecznych jest z kolei wytwarzanie energii służącej do podgrzewania wody. Są to oczywiście dość uproszczone opisy obydwu rozwiązań. Poniżej znajdziecie Państwo więcej ciekawych i przydatnych informacji na ten temat.

Jak działają kolektory słoneczne?

Instalacje solarne, w skład których wchodzą kolektory słoneczne (potocznie: solary) wykorzystywane są najczęściej do ogrzewania wody w gospodarstwach domowych. Głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest przekształcanie pochłanianych promieni słonecznych w ciepło. Jest to możliwe, dzięki montażowi specjalnych absorberów na powierzchni kolektorów. Wytworzone ciepło transportowane jest za pomocą wody lub glikolu do zasobnika. W efekcie gospodarstwo domowe czy inny obiekt może korzystać z ciepłej wody w kranach.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą moduły fotowoltaiczne, zbudowane są między innymi z krzemu. To właśnie on odpowiada za pochłanianie promieni słonecznych, które następnie przekształcane są na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, jednak zastosowanie w instalacji inwertera pozwala przekształcić energię na prąd zmienny. Powstały w instalacji fotowoltaicznej prąd może być wykorzystany do zasilania dowolnych urządzeń wchodzących w skład gospodarstwa domowego, firmy lub innego obiektu. Warto wspomnieć, że fotowoltaika może posłużyć również do podgrzewania wody.

Jak można już zauważyć instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory solarne różnią się od siebie właściwościami, systemem działania i przeznaczeniem. Oba rozwiązania mają jednak kilka wspólnych cech:

  • są ekologiczne – w swojej pracy zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne wykorzystują odnawialną energię słoneczną,
  • są energooszczędne – ich działanie opiera się na darmowej energii słonecznej,
  • przyczyniają się do ochrony środowiska – pozwalają ograniczyć zużycie paliw kopalnianych i nie wydzielają podczas swojej pracy dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.

Fotowoltaika dla biznesu, a także klientów indywidualnych to skuteczne rozwiązanie na obniżenie rachunków za prąd i przyczynienie się do ochrony środowiska!

Jeśli chcielibyście zadać nam Państwo jakiekolwiek pytania, dzwońcie na numer 510 177 778. Możecie także napisać do nas e-maila: biuro@zielonae.pl lub odwiedzić nas osobiście – czekamy na Państwa w naszym biurze w Świdniku! Zapraszamy.