Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Kim jest Prosument i kto może nim zostać?

Odnawialne Źródła Energii zyskują coraz większą popularność w Polsce, a liczba Polaków, którzy decydują się na czerpanie energii ze słońca poprzez fotowoltaikę, wciąż wzrasta. Właściciele instalacji fotowoltaicznych bywają nazywani Prosumentami, jednak nazwa ta nie wnosi zbyt wiele dla przeciętnego człowieka. W poniższym artykule skupimy się, więc na wyjaśnieniu Państwu pojęcia „Prosument”. Czytając przygotowany przez nas tekst, dowiecie się:

 1. Kim jest Prosument?
 2. Kto może zostać Prosumentem?
 3. Co to jest Pakiet Prosumencki?
 4. Dlaczego warto zostać Prosumentem?

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie: Kim jest Prosument? Zadaje je bowiem wielu Polaków zainteresowanych założeniem instalacji fotowoltaicznej we własnym domu lub firmie. Otóż słowo „Prosument” łączy dwa określenia: „producent” oraz „konsument” – stąd właśnie osoba, która jest nazywana prosumentem to jednocześnie producent energii oraz jej konsument. Dokładne znaczenie i definicja słowa Prosument zależne są dodatkowo od obowiązującego prawa, a dokładniej Ustawy OZE, ale o tym więcej poniżej.

Kto może zostać Prosumentem?

Według ustawy OZE, która obowiązywała do czerwca 2019 roku, Prosumentem mógł zostać odbiorca końcowy, który wytwarzał we własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej energię elektryczną, którą następnie zużywał na swoje potrzeby (niezwiązane z działalnością gospodarczą). Nowelizacja Ustawy OZE z czerwca 2019 roku wprowadziła pewne zmiany. Otóż aktualnie prosumentem może zostać osoba, która wytwarza energię elektryczną w instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp na własne potrzeby, a także ją magazynuje i przekazuje nadwyżkę do sieci. Co ważne: przekaz energii do sieci nie może stanowić przeważającej działalności gospodarczej.

Pakiet prosumencki – co to?

Nowelizacja ustawy OZE, która została wdrożona pod koniec czerwca 2019 roku, wprowadziła dodatkowo tzw. Pakiet Prosumencki. Oznacza to, że średnie i małe firmy, czy też spółdzielnie energetyczne gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich mogą produkować energię w instalacjach fotowoltaicznych na pełnych zasadach prosumenckich. Prawo stało się zatem przychylne dla przedsiębiorców, którzy mają możliwość produkowania na własne potrzeby energii i rozliczania nadwyżek w korzystnym systemie opustów. Firmy czy też spółdzielnie energetyczne mogą stać się pełnoprawnymi prosumentami, korzystając z mikroinstalacji fotowoltaicznych – o mocy do 50 kWp.

Dla podsumowania aktualnie Prosumentem mogą zostać:

 • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
 • przedsiębiorstwa,
 • jednostki samorządu terytorialnego,
 • kościoły i związki wyznaniowe,
 • osoby prowadzące gospodarstwa sadownicze, rolne, rybackie lub hodowlane,
 • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Jeśli nadal nie jesteście Państwo pewni czy możecie dołączyć do grona Prosumentów – skontaktujcie się z naszą firmą, a uzyskacie niezbędne informacje!

Czy warto zostać Prosumentem?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: TAK! Stając się Prosumentem, można przede wszystkim:

 • sporo zaoszczędzić, produkując energię elektryczną we własnej instalacji fotowoltaicznej,
 • w przypadku pojawienia się nadwyżek energii bez problemu można magazynować ją w

sieci, a następnie odbierać w okresach niższej produkcji,

 • rozliczać energię na bardzo atrakcyjnych warunkach dzięki korzystnemu systemowi opustów.

Chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat Programu Prosument? A może macie inne pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych? Z chęci odpowiemy na wszystkie – bez względu na to, czy interesuje Was fotowoltaika dla rolnictwa, firm czy też klientów indywidualnych. Czekamy na Państwa telefony pod numerem 510 177 778. Zapraszamy również do naszego biura w Świdniku.