Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak w praktyce wygląda gwarancja na fotowoltaikę?

Każda instalacja fotowoltaiczna objęta jest określoną gwarancją, która ma na celu zapewnienie jej właścicielom komfortu i bezpieczeństwa. Dotyczyć może ona zarówno całej instalacji fotowoltaicznej, jak i jej poszczególnych elementów. Większość klientów rozważających zakup fotowoltaiki na własną rękę szuka informacji na temat rodzajów gwarancji i ich warunków. W celu ułatwienia Państwu tego zadania podzieliliśmy się poniżej swoją wiedzą z tego zakresu. W artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Jakie są rodzaje gwarancji na instalację fotowoltaiczną?
 2. Co stanie się, gdy gwarancja na instalację fotowoltaiczną wygaśnie?

W przygotowanym przez nas artykule skupiamy się głównie na najważniejszych warunkach gwarancji, którymi najczęściej objęte są instalacje fotowoltaiczne. Takie szczegółowe informacje pozwolą Państwu zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami gwarancji – zarówno, gdy w grę wchodzi fotowoltaika do firmy, jak i do domu. Przekonacie się także Państwo, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej i określonej formy gwarancji.

Jakie są rodzaje gwarancji na instalację fotowoltaiczną?

Wielką zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich niska awaryjność. Niemniej jednak odpowiednia gwarancja na zakupioną instalację zapewnia pełen komfort jej właścicielom. Stąd też jeszcze przed dokonaniem zakupu fotowoltaiki należy przyjrzeć się wszystkim warunkom. Wśród oferowanych przez dystrybutorów gwarancji wyróżnić można kilka najważniejszych wariantów. Otóż są to:

 • gwarancja na sprawność,
 • gwarancja na falowniki,
 • gwarancja wykonania,
 • gwarancja na produkt – moduły fotowoltaiczne.

Pierwszym omawianym wariantem jest gwarancja na sprawność i wydajność instalacji fotowoltaicznej. Moduły fotowoltaiczne z czasem tracą na swojej mocy oraz efektywności i jest to proces całkowicie naturalny – o ile nie zachodzi zbyt szybko. Każdy producent jasno określa przewidywany spadek mocy konkretnych modułów fotowoltaicznych. Standardowa gwarancja wynosi 25 lat.

Należy jednak zwrócić uwagę na dwa podstawowe modele gwarancji, a są to:

 • gwarancja liniowa,
 • gwarancja ograniczona.

Głównym założeniem gwarancji liniowej jest stopniowy spadek sprawności instalacji w okresach rocznych z uwzględnieniem podziału na okres pierwszych 10 lat oraz następnych 15 lat. Producenci oferujący taki model gwarancji zakładają mniejszy spadek sprawności instalacji podczas pierwszych 10 lat działania. Po tym okresie, w ciągu następnych 15 lat straty mają wzrastać. Kolejnym typem gwarancji jest natomiast gwarancja ograniczona. Polega ona na tym, iż producent określa, że przez 10 lat działania wydajność instalacji fotowoltaicznej nie spada poniżej 90%. Podczas kolejnych 15 lat eksploatacji efektywność może spaść do 80%.

Gwarancja na falownik, czyli inaczej inwerter jest zazwyczaj nieco krótsza niż gwarancja udzielana na panele fotowoltaiczne. Zazwyczaj okres ten wynosi około 5 lat, jednak wiele firm oferuje dzisiaj możliwość przedłużenia gwarancji do 10, 15 czy nawet 20 lat. Warto pamiętać, że ogólna jakość inwertera i renoma producenta wpłyną w dużej mierze na jego żywotność, dlatego warto stawiać na sprawdzone i rekomendowane modele. Innym czynnikiem wpływającym na stan inwertera jest jego prawidłowy montaż. To właśnie, dlatego w swojej pracy przykładamy do tej czynności wielką uwagę.

Innym rodzajem gwarancji jest gwarancja wykonania. Udziela jej firma wykonująca montaż instalacji, a więc w tym przypadku Zielona Energia. Jako jedna z niewielu firm mamy własne ekipy monterskie, dlatego możemy zagwarantować klientom najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Udzielamy gwarancji wykonania na okres 5 lat. Po tym czasie także służymy pomocą swoim klientom. Gwarancja obejmuje różnego rodzaju usterki takie jak na przykład:

 • problemy z działaniem instalacji,
 • kłopoty z okablowaniem,
 • problemy z umiejscowieniem inwertera lub innych elementów instalacji.

Ostatnim i niezwykle ważnym wariantem jest gwarancja produktu, a dokładniej gwarancja modułów fotowoltaicznych, która udzielana jest bezpośrednio przez każdego producenta. Największe firmy oferujące panele fotowoltaiczne udzielają najczęściej gwarancji na okres od 10 do 15 lat. Istnieją także oferty, które dotyczą 25-letniego okresu gwarancji. Gwarancja producencka obejmuje najczęściej: wady produkcyjne, spadek mocy paneli fotowoltaicznych poniżej 80%, a także uszkodzenia instalacji.

Co stanie się, gdy gwarancja na instalację fotowoltaiczną wygaśnie?

Po okresie 25 lat, kiedy najczęściej wygasa gwarancja udzielona przez producenta na instalację fotowoltaiczną, należy spodziewać się spadku jej mocy. Wiele badań wskazuje jednak, że instalacje po tym okresie mogą działać nadal sprawnie i wydajnie. Zmniejsza się jedynie w pewnym stopniu ich efektywność. Całkowita żywotność paneli fotowoltaicznych jest jednak określana na około 30-40 lat. Fotowoltaika stanowi, więc niezaprzeczalnie opłacalną inwestycję.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące gwarancji instalacji fotowoltaicznej lub po prostu rozważacie zakup fotowoltaiki, możecie skontaktować się z nami dzwoniąc na numer 510 177 778 lub wysyłając do nas e-maila na adres biuro@zielonae.pl. Zachęcamy także do wizyt w naszym biurze w Świdniku! Zapraszamy.